Ciechocinek

Ciechocinek leży na lewym brzegu Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, w malowniczej pradolinie królowej polskich rzek. Jest to jedno z największych i jednocześnie najbardziej znanych uzdrowisk naszego kraju.

Historia ciechocińskich źródeł solankowych sięga bardzo odległych czasów. Za najstarsze uważa się zapiski już z XIII wieku (!). W XIX wieku Z inicjatywy Stanisława Staszica, który był prawą ręką Ministra Skarbu Królestwa Polskiego powstał projekt pozyskiwania soli ze źródeł solankowych. W roku 1830 wybudowano dużą warzelnię soli, zaś w latach 1824-1833 pobudowano dwie pierwsze tężnie, a w 1859 r. trzecią, które stały się zakładem produkującym sól na skalę przemysłową.

Datą przełomową w historii Ciechocinka był rok 1836, kiedy w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Z solankowych kąpieli skorzystało wtedy 120 osób. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który był zalążkiem uzdrowiska. Od tego roku miasto zaczyna zyskiwać sławę jako uzdrowisko. Powstają Łazienki, zwiększa się liczba wanien.
W latach trzydziestych XX wieku Ciechocinek zaczyna przeobrażać się w miasto – ogród. Było to spełnienie wizji architekta zieleni – Zygmunta Hellwiga, twórcy ciechocińskich dywanów kwiatowych, zegara kwiatowego i wielu parków i skwerów.

Dziś Ciechocinek – o każdej porze roku – przyciąga wiele osób. Jego łagodny klimat i walory leczniczo-wypoczynkowe sprawiają, że chce się tam wracać… Po wypoczynek i zdrowie!

Więcej na: www.ciechocinek.pl